Statystowanie – pytania i odpowiedzi

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami w temacie statystowania.

 

Kto może zostać statystą? 

Każdy kto jest dyspozycyjny czasowo, ma chęci i ochotę przeżyć przygodę na planie! Preferujemy współpracę z osobami które są dyspozycyjne czasowo co najmniej 3 pełne dni w tygodniu.

Czy aby się zgłosić do agencji jako statysta potrzebuję profesjonalnych zdjęć?

Nie – wystarczą zdjęcia amatorskie. Jeśli będziemy zainteresowani współpracą zaprosimy Cię do naszego studia i zrobimy odpowiednie zdjęcia.

W jaki sposób kontaktujecie się ze mną w sprawie zleceń?

Najczęściej kontaktujemy się telefonicznie z informacją o typie projektu, terminie i stawce. Czasami wykorzystujemy inne kanały komunikacyjne o których zostaniesz poinformowany na spotkaniu w agencji.

Jakiego wynagrodzenia mogę się spodziewać i kiedy zostanie wypłacone?

W zależności od projektu wynagrodzenie wacha się od 100- 200 zł za dzień zdjęciowy, który może trwać 12 godzin. Czasami plan zdjęciowy kończy się dla statystów po kilku godzinach i wracamy do domu 🙂 Musisz jednak pamiętać, że zgłaszając się do projektu trzeba założyć, że plan zdjęciowy może trwać 12 godzin. Jeśli dzień zdjęciowy trwa dłużej wypłacane są nadgodziny. Wynagrodzenia zostanie wypłacone w dniu planu zdjęciowego.

W jakim wieku potrzebni są statyści?

Współpracujemy z osobami w każdym wieku i o różnym wyglądzie. Popatrz na sceny wieloosobowe w filmach a szczególnie na osoby w tle. Statyści są bardzo różni w zależności od filmu czy reklamy. Jedynym kryterium jest dyspozycyjność czasowa.

Czy na planie jest wyżywienie?

Tak, na planie jest wyżywienie. W trakcie zdjęć jest godzinna przerwa na obiad jeśli zdjęcia ze statystami są całodniowe. Jeśli na planie jesteśmy np. 2 godziny przerwa obiadowa nas nie dotyczy. Zwykle producent oferuje również kanapki na śniadanie lub kolację. Warto jednak w plecaku mieć coś na ząb. Podczas dłuższej przerwy między ujęciami w każdej chwili możesz skorzystasz z własnego cateringu. Dokładnie tak samo jak w każdej pracy np. w biurze, sklepie, magazynie warto przynieść coś swojego. 

Kto kieruje moja praca na planie?

Na planie Twoją pracą kieruje koordynator statystów, natomiast podczas ujęcia otrzymujesz zadania od II reżysera. Generalnie na planie jesteśmy dla wszystkich życzliwi, aby trudny proces realizacji zdjęć przebiegał w dobrej atmosferze.